27 grudnia
2018
Bokserskie podsumowanie 2018

OPUBLIKOWANE PRZEZ Michał Olżyński KATEGORIA: Bez kategorii, Ogólne | None KOMENTARZE

Rok 2019 zbliża się wielkimi krokami, a to czas na skromne podsumowanie ubiegłego roku. Spytaliśmy wielu ekspertów o najlepszych bokserów roku 2018 w Polsce i na świecie.

 

Grzegorz Proksa – były mistrz Europy w boksie zawodowym:

 

Najlepszy pięściarz na świecie: Vasyl Lomachenko.

Wspaniałe dwa zwycięstwa i tytuły w nowych kategoriach wagowych. Zdecydowana dominacja nad mistrzami pokazuje geniusz bokserski tego zawodnika. Zwycięstwo nad Linaresem praktycznie jedną ręką, operacja i sięgnięcie po kolejny tytuł w kolejnej kategorii wagowej to coś niesamowitego.

Najlepszy pięściarz w Polsce: Krzysztof Głowacki.

“Główka” zasługuje na wybranie jego, ze względu na odzyskanie tytułu w swojej kategorii wagowej i realne szanse na triumf w turnieju WBSS. Po ciężkim początku roku spowodowanym problemami osobistymi potrafił zbudować formę i udowodnić, że należy do absolutnej czołówki kategorii cruiser. Z optymizmem można patrzeć na jego kolejną walkę w przyszłym roku.

 

 

Leszek Dudek – ekspert TVP Sport:

 

Najlepszy pięściarz na świecie: Oleksandr Usyk

Oleksandr Usyk – w dobie unikania wyzwań i maksymalnej monetyzacji przy minimalnym ryzyku przypływ utalentowanych pięściarzy europejskich z ringów olimpijskich ratuje boks zawodowy. W tym roku genialny Łomaczenko został zepchnięty w cień przez innego atamana, który w wielkim stylu podbił uwielbianą przeze mnie kategorię cruiser. Kozacka brawura(trzy walki wyjazdowe) sprawiła, że od dawna żaden pięściarz nie zasługiwał na ten tytuł tak bardzo. Usyk przeszedł do legendy w kilkanaście miesięcy.

Najlepszy pięściarz w Polsce: Robert Parzęczewski

Cztery występy, cztery pewne zwycięstwa, cztery nokauty. Nie spodziewałem się tak szybkiej i łatwej wygranej “Araba” nad Dariuszem Sękiem, który pół roku temu przez siedem rund dzielnie znosił ciężkie uderzenia Anthony’ego Yarde. Parzęczewski jest przykładem tego, jak porażka może pozytywnie wpłynąć na pięściarza, który chce wyciągać wnioski i traktować sport poważnie. Pomogło dobre zaplecze promotorskie i sponsorskie oraz częste starty. W 2019 roku częstochowianin może myśleć o zaatakowaniu pasa EBU.

Na wyróżnienie zasługują zawodnicy ze światowej czołówki: Maciej Sulęcki, Krzysztof Głowacki, Mateusz Masternak oraz próbujący do nich dołączyć Kamil Szeremeta.

 

 

Kacper Bartosiak – Weszlo.com:

 

Najlepszy pięściarz na świecie: Oleksandr Usyk

W 2018 roku na światowych ringach po prostu nie widzę dla niego konkurencji. Zunifikował(i obronił) komplet pasów w kategorii junior ciężkiej po trzech arcytrudnych wyjazdowych walkach i stał się jedną z gwiazd P4P. W ciężkiej nie będzie bez szans, ale marzy mi się jeszcze jedna obrona pasów z Andre Wardem.

Najlepszy pięściarz w Polsce: Krzysztof Głowacki

Pierwsza polska wygrana w turnieju WBSS ma jednak wyjątkową wymowę. Dodatkowo starcie z Własowem to była walka w kategorii 50/50, a “Główka” właściwie bez większych problemów rozstrzygnął ją na swoją korzyść. Wcześniej w pojedynku z Radczenką były wprawdzie deski, ale kryzys udało się przetrwać, a pod koniec roku wreszcie zobaczyliśmy naprawdę bardzo dobrze dysponowanego Głowackiego. O włos za nim widzę Adama Kownackiego, który zaliczył w 2018 roku dwa ważne zwycięstwa i dołączył do TOP 10 kategorii ciężkiej.

 

 

Konrad Kryk – Boks24:

 

Najlepszy pięściarz na świecie: Dimitrij Biwoł

Ze świecą szukać pięściarza o takim przeglądzie ringu i precyzji uderzeń, jak Rosjanin. 2018 rok był dla mistrza WBA wagi półciężkiej rokiem testów, które zdał w dobrym stylu. Biwoł zadał drugą porażkę w karierze solidnemu Sulivanowi Barrerze, pokonując go bardziej zdecydowanie, niż dwa lata wcześniej Andre Ward. Wygrał również z doświadczonymi Isaaciem Chilembą i Jeanem Pascalem. Jedyną rzeczą, której brakuje w boksie 28-latka jest siła ciosu, ale ten minus równoważą inne atuty. Na dziś nr. 1 kategorii półciężkiej.

Najlepszy pięściarz w Polsce: Robert Parzęczewski

Kariera Parzęczewskiego, to dowód na to, że porażka w rekordzie (Jessy Luxembourger) nie jest czymś, czego należy się wstydzić i że nie blokuje to ambitnego zawodnika od osiągania sukcesów. Najważniejsza jest pokora i odpowiednia etyka pracy. Chełpiący się niegdyś tym, że pobije rekord Włodarczyka i zdobędzie mistrzowski pas przed 25 rokiem życia Częstochowianin ma już dziś znacznie bardziej realistyczne podejście i wie, że wygrane nie przychodzą same. Poświęcił dużą część gaży za występ na MB Boxing Night na sprowadzenie sparingpartnerów z Wielkiej Brytanii imitujących styl swojego rywala i to zdecydowanie się opłaciło. Prawy sierpowy, lewy prosty, prawy podbródkowy – tyle potrzeba było ,,Arabowi” na wykończenie Dariusza Sęka. Anthony Yarde szukał Sęka przez siedem rund.

 

 

Przemysław Garczarczyk – Polsat Sport:

 

Najlepszy pięściarz na świecie: Oleksandr Usyk

Rzutem na taśmę otrzymuje ode mnie ten tytuł, gdyż bez zwycięstwa nad Bellew, pięściarzem roku mianowałbym Vasyla Lomachenkę. Obaj to kompletni pięściarze, ale wątpię w ich wielką karierę w kolejnych, wyższych kategoriach.

Najlepszy pięściarz w Polsce: Maciej Sulęcki/Adam Kownacki

Obaj panowie za swoje zasługi otrzymują ex aequo pierwsze miejsce. Po Sulęckim i Kownackim plasuje się Krzysztof Głowacki i to właśnie on może zostać pełnoprawnym mistrzem świata przed nimi.

 

 

Rafał Rogal Rogacki – kibic, człowiek, który naprawdę kocha boks:

 

Najlepszy pięściarz na świecie: Oleksandr Usyk

Wybór jest oczywisty – Oleksandr Usyk. Genialny Ukrainiec zunifikować wszystkie pasy w wadze cruiser, pokonał dwóch topowych zawodników tej kategorii (mistrzów świata Briedisa i Gasijewa) a potem zafundował nokaut roku T. Bellew, tocząc przy okazji wszystkie te walki na terenie rywali. Klasa. Wyróżniam A. Joshuę za dwa bezdyskusyjne zwycięstwa nad niepokonanym J. Parkerem i nokaut nad niebezpiecznym A. Powietkinem. Świetne wrażenie znów zrobili też T. Crawford i W. Łomaczenko, każdy wygrywając po dwie walki i pewnie broniąc mistrzowskich pasów.

Najlepszy pięściarz w Polsce: Maciej Sulęcki

Maciej Sulęcki, pomimo, że w kwietniu na gali w Nowym Jorku przegrał u sędziów z Danny’m Jacobs’em, dla mnie powinien tę walkę co najmniej zremisować. Polak pokazał wielką sportową klasę i stoczył heroiczną walkę z topowym zawodnikiem na świecie w swojej kategorii wagowej. W listopadzie Sulęcki wygrał jeszcze ze słabiutkim rywalem, nokautując go po jednostronnej walce. Wyróżniam jednak mocno też Krzysztofa Głowackiego, który wygrał z dobrym Maksimem Własowem w pierwszej walce prestiżowego turnieju WBSS w wadze cruiser.

Na plus pokazali się też: Masternak (świetna postawa z Dorticosem), Kownacki (trudne, ale wygrane walki), Adamek (za nokaut na Abellu) , Szpilka (za Wacha), Szeremeta (ma EBU, robi postępy) i Kamil Sokołowski (nokaut na niepokonanym Webb’ie).

 

 

Piotr Buczak – TojestBoks:

 

Najlepszy pięściarz na świecie: Tyson Fury

Tyson Fury zaimponował mi w tym roku najbardziej. Nie chodzi tylko o umiejętności sportowe, ale o całą historię powrotu na który nikt już nie liczył. Wielka postać tej ery w zawodowym boksie.

Najlepszy pięściarz w Polsce: Krzysztof Głowacki

Krzysztof Głowacki zasługuje na wyróżnienie, wreszcie zobaczyliśmy Polaka wygrywającego w turnieju WBSS. Mam nadzieję, że ma za sobą te gorsze momenty w swojej karierze. Poukładał sobie życie prywatne i liczę na dobre walki w 2019. Kownacki to drugi pięściarz, który zasługuje dla mnie na wyróżnienie. Za walkę z Martinem ma dla mnie dożywotni szacunek. Co za twardziel! Brawo dla tych panów ale też gratulacje za ten rok dla Parzęczewskiego, Masternaka, Sulęckiego.

 

 

Jakub Biłuński – Bokser.org:

 

Najlepszy pięściarz na świecie: Oleksandr Usyk

Bokserskim uniwersum rządził w tym roku Oleksandr Usyk, którego dokonania mówią same za siebie – trzy wielkie zwycięstwa(wszystkie na terenie przeciwników) i poskromienie trzech różnych stylów pięściarzy światowej klasy, do tego historyczna unifikacja czterech pasów w wadze cruiser. Czysty geniusz, moim zdaniem najlepszy “junior ciężki” wszech czasów, z realnymi szansami na zdobycie mistrzostwa globu w królewskiej kategorii wagowej. Jedynym zawodnikiem, który w tym roku może konkurować z Usykiem, jest fenomenalny Tyson Fury, autor jednego z najwspanialszych powrotów w dziejach boksu.

Najlepszy pięściarz w Polsce: Krzysztof Głowacki

Mimo silnej konkurencji ze strony Kownackiego, Masternaka, Sulęckiego, numerem jeden w tym roku jest dla mnie Krzysztof Głowacki. Stoczył wprawdzie tylko jedną dobrą walkę, ale jej stawka była bardzo duża. Zwycięstwo z Własowem pokazało w pełnej krasie atuty “Główki”(oryginalny styl, mocne uderzenie, mentalność radzieckiego bohatera wojennego), przywróciło Polakowi miejsce w ścisłej czołówce i otworzyło drogę do wielkiej walki z Briedisem. Tak powracają mistrzowie.

 

 

Michał Olżyński – Boks24:

 

Najlepszy pięściarz na świecie: Tyson Fury

Wybranie Brytyjczyka na najlepszego pięściarza ubiegłego roku to naprawdę nie jest prosta decyzja. Patrząc na tegoroczne zdobycze Łomaczenki, czy Usyka z miejsca chciałoby się, któremuś z tych panów nadać tytuł. Pomimo wielkich osiągnięć Ukrainców, uważam, że jeden z największych powrotów w historii boksu, czyli powrót(i to jaki!) Tysona Fury’ego to coś, czego szybko ponownie nie ujrzymy. Wydawać się mogło, że człowiek, który waży 150kg, nie traktuje sportu poważnie i jest uzależniony od narkotyków już nigdy nie wróci do poważnego boksu. Myślę, że nie tylko ja, jestem tak zachwycony dyspozycją Fury’ego z walki z Deontayem Wilderem. Konkurencję ma naprawdę poważną, ale jestem pewien, że Brytyjczyk w przyszłym roku powróci na mistrzowski tron.

Najlepszy pięściarz w Polsce: Krzysztof Głowacki

Rok 2018 był naprawdę udany dla polskich pięściarzy. Pomimo wielu pięknych walk na międzynarodowych arenach jest pewien pięściarz, który zasłużył na ten tytuł najbardziej. Jest nim Krzysztof Głowacki. Popularny “Główka” pomimo problemów prywatnych, które wpłynęły niekorzystnie chociażby na jego walkę z Sergiejem Radczenką był w stanie zmobilizować się na jedną z najważniejszych walk w karierze i pokonać Maksima Własowa. Pokonanie Rosjanina w turnieju WBSS oznaczało powrót na mistrzowski tron w kategorii WBO. Myślę, że Głowacki ma bardzo duże szanse na zwycięstwo w całym turnieju World Boxing Super Series i po pełnej unifikacji pasów przez Oleksandra Usyka zostanie mistrzem wielu federacji kategorii cruiser.

 

 

 

 

SPONSOR PORTALU

 

 

 

Be the first to write a comment.

Your feedback